Reštaurácia Bistric

Kuchyňa reštaurácie Bistric sa vracia k tradičnému remeslu varenia. Snaží sa prezentovať poctivosť vlastnoručne dopestovaných surovín a jedlo z nich pripravené servíruje bez zbytočného pozlátka a opulencie. Riadi sa heslom: Jedlo môže byť len také dobré, aké dobré sú jeho suroviny.

Interiér reštaurácie reaguje na túto ideu. Vyzdvihuje hmat, sluch a čuch ako netypické zmysly vnímania interiéru. Nesnaží sa návštevníka ohromiť jednou dominantou, cieľom je vnímať ho ako celok. Stavili sme preto na dôsledný výber tradičnej materiality, ktorá z neho urobila miesto, v ktorom človek podvedome rád zotrvá a vracia sa doň.

Lokalita: Bratislava, Záhorská Bystrica

Projekt: 2021

Realizácia: 2021-2023

Plocha: 370 m2

Klient: Surgitech s. r. o.

Spoluautori: Ing. arch. Dominik Haviar

Zhotovitelia: Smart Ligh s.r.o., AMANDARI s.r.o., NOVA INTERIER s.r.o., team KOLLER s.r.o.,

Foto: Welin Nagy

Veľkorysej výške priestoru sme dodali ľudskú mierku vložením mezanínu, ktorý zároveň zvyšuje kapacitu sedenia. Dispozícia rešpektuje hlavné prevádzkové vzťahy obsluhy aj návštevníkov a zároveň sa snaží poskytnúť pestrú paletu atmosfér skombinovaných v jednom priestore. Oproti vstupu umiestnený barový pult s pozadím tvoreným otvorenou kuchyňou rozdeľuje dispozíciu na reštauračnú časť na pravej strane a bistro s raňajkovým pultom na ľavej.

Reštaurácia kombinuje jednoduché variabilné stoly umiestnené nad a pod mezanínom až po stoly určené na ala carte priamo pred open kitchen. Bistro naopak poskytuje priestor na rýchle raňajky alebo naopak stand-by ochutnávky vo večerných hodinách. Rannú atmosféru podčiarkuje presvetlenosť vďaka nadväznosti na presklenú fasádu, tú večernú zas all-black vinotéka umiestnená v nike nadväzujúcej na zázemie.

Materiály, ktoré sú v interiéri použité síce vyzdvihujú tradíciu, no zároveň súčasné, do detailu dotiahnuté prevedenie. Či už sa jedná o kamennú podlahu v bistre alebo drevenú masívnu v reštaurácii, prepojené obkladom zo štiepaného kameňa na celú výšku priestoru. Mobiliár kombinujúci masívne drevo, kožu a kov je vyberaný s dôrazom na nadčasovosť a pohodlie.

Atmosféru dotvára kombinácia rôznych typov svietidiel zladených do scén, typovo nadväzujúcich na členenie priestoru. Akustiku, rieši podvesený podhľad z prírodných vlákien.