Kantína Slovenskej sporiteľne

Kantína je špecifické zadanie, kde musíme myslieť na efektivitu a rýchlu obrátkovosť stravovania. Veľmi sme chceli priestor opticky rozčleniť, ale zároveň bolo nutné zachovať prehľad pri hľadaní voľného stola. Takisto sme nechceli zasahovať do existujúcich konštrukcií budovy. Preto vznikla myšlienka vkladania “parkových pavilónov” či “altánkov”, ktoré priestor vizuálne a akusticky delia a zároveň striktne nedefinujú.

Lokalita: Bratislava, Centrála Slovenskej sporiteľne, Tomášikova ulica

Projekt: 2022

Realizácia: 2022

Plocha: 370 m2

Klient: Slovenská sporiteľňa, a.s.

Spoluautori: Ing. Lucia Galušková

Zhotovitelia: PRODAN GROUP, TRIFORM FACTORY

Foto: Tomáš Manina

Našou snahou bolo vytvoriť zamestnancom tráviacim väčšinu dňa v kancelárii iné prostredie, ktoré počas pauzy na jedlo prinesie do ich dňa príjemnú zmenu. Ideálom by bolo predeliť si pracovný deň posedením v parku na pikniku. Preto bol našou inšpiráciou a moodom, z ktorého sme vychádzali, Monetov obraz Raňajky v tráve. Do relatívne strohej a upätej kancelárskej budovy sme sa snažili vniesť viac neformálnu atmosféru. Veľa zelene, prírodné materiály, zákutia na sedenie rôzneho typu – to všetko by malo pracujúcim  spríjemniť čas obeda.

Ďalším problémom, ktorý sme vnímali v priestore, je akustika, preto sme volili prvky zo špeciálnych akustických panelov – deliace panely v pavilónoch, ale aj zvuk pohltivé čalúnenia z recyklovaných PET materiáloch na stoličkách či svietidlách.

 

Jednou z výziev bola pre nás koncepcia zelene, ktorá bola pre nás pochopiteľne dôležitá. Hľadali sme netypické, neopozerané druhy, ktoré by viac evokovali park, záhradu, či posedenie pod stromom, ako dnes často používannú zeleň “urbánnej džungle”. Väčšina druhov, ktoré sme pôvodne vybrali, má radšej exteriér ako interiér. Na základe konzultácií so špecialistkou sme ale nakoniec vytvorili krásnu výsadbu, ktorej by sa malo v kantíne dariť.