Dom na zákrute

Dom na zákrute je vlastne dvojdom, či dva domy v jednom. Skrýva v sebe dva samostatné apartmány v hmote tvaru L, ktorá bola odpoveďou na čo najefektívnejšie využite na prvý pohľad nelákavého pozemku. Využívajú ho dve spriatelené rodiny, ktoré vedia takto tráviť voľný čas spolu, ale aj osve. To sme dosiahli odzrkadlením a otočením takmer identických hmôt, ktoré sa na konci dvíhajú do pultových striech. Pri takomto využití pozemku ostala aj pomerne veľká záhrada, ktorá je koncipovaná tak, aby časom vytvorila od síce málo frekventovanej, ale predsa cesty, zelenú clonu.

 

Lokalita: Penati Golf Resort, Šajdíkové Humence

Projekt: 2017

Realizácia: 2018

Plocha: 220 m2

Klient: Súkromný

Foto: Dominika Behúlová

Architektúra domu je utilitárna, stavalo sa s pevným rozpočtom. Rovnako aj dispozícia je racionálna, s dôrazom na praktické využitie, striktne rozdelená na dennú a nočnú zónu. Malou výnimkou je vyššia svetlá výška v priestrannej dennej zóne, kde je pultová strecha v interiéri podbitá obkladom so svetlého dreva. Komfortný open space poskytuje dostatok miesta nielen pre rodinu, ale aj návštevy. Oba apatrmány majú dve spálne, každú s plnohododnotnou kúpeľňou. Okná a pergoly sú drevené, tvarovo mimimalistické, so svetlého, seversky pôsobiaceho smreku.

Lokalita, kde sa dom nachádza, na nás pôsobila podobne ako sever Európy – rozľahlé jazerá s prelietajúcimi vtákmi, borovicové lesy s vresovitým podrastom, piesčité pôdy. Túto atmosféru sme sa snažili preniesť do architektúry aj vybraných materiálov.