Dom a galéria Collective

Navrhovať interiér pre manželský pár, ktorý miluje a zbiera umenie bolo veľkou radosťou, no aj výzvou. Zadanie sa v priebehu času menilo – dom mal mať na začiatku viac rezidenčný charakter, na záver však vyhrala galéria a spoločenská funkcia.  Najväčší dôraz sme kládli na prepracované detaily, nič sme nenechali na náhodu. Dom je zároveň riešený ako inteligentná a energeticky efektívna stavba.

 

Lokalita: Bratislava, Staré mesto

Projekt: 2016 – 2017

Realizácia: 2017 – 2018

Plocha: 350 m2

Klient: Súkromný

Spoluatuori: Ing. Mgr. art. Nika Bartová

Foto: Dominika Behúlová

V interiéri dominujú prírodné materiály – betón, ktorý je použitý nielen ako konštrukčný, ale aj pohľadový materiál, tvorí krásne pozadie umeleckým dielam. Odliať z betónu stenu s krbom ako pohľadovú pri rozmere takmer 8 x 8m bola výzva, no stála za to. Na podlahách sme kombinovali masívne dubové parkety dovezené Dánska dlhé až 5m s nádherným mramorom Bianco carrara. Tento typ mramoru, ktorí mali radi už renesanční sochári, je biely so sivou žilou. Kládli sme ho tak, že žily na seba nadväzujú, ako boli vyťažené z lomu.

Koncept osvetlenia sa nesie v dvoch rovinách – základom sú špeciálne galerijné reflektory doplnené niekoľkými dizajnovými kúskami, ktoré si veľkorysý priestor určite zaslúži. Zaujímavý efekt sa nám podarilo vytvoriť v chodbe na prízemí, ktorej strop je kompletne svietiaca napnutá textília.

Výber nábytku sme robili starostlivo, každý kus je výnimočný a podčiarkuje eklektický galerijný štýl. Zaujímavé solitéry sme doplnili už len puristickými nábytkovými atypmi. Kuchyňa, dvere, či vstavané knižnice sú striktne biele a skôr nenápadné. Kuchynský ostrov je zas minimalistický sivočierny kubus. Zaujímavosťou je aj dvojzónová vinotéka, ktorá sa vďaka bezrámovej sklenej stene stala súčasťou dennej zóny.

Dizajn privátnej galérie mal byť dostatočne minimalistický, aby po odnesení nábytkových solitérov tvoril dobré kulisy súčasnému umeniu. Práve preto však musel byť aj kvalitný a nadčasový. Preto sme sa sústredili na výber exkluzívnych materiálov a cibrenie stavebných a nábytkových detailov.